Kliešťová encefalitída

Ochorenie centrálnej nervovej sústavy

Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie mozgu, miechy alebo mozgových obalov. Človek sa ním môže nakaziť po prisatí kliešťom, konzumácii nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov z nakazených zvierat, alebo infikovanou krvnou transfúziou.

Vírus sa po vniknutí do ľudského organizmu začne rozmnožovať a rozširuje sa do lymfatických uzlín. Lymfatickými cestami sa ďalej dostáva do rôznych orgánov, predovšetkým však mieri do centrálneho nervového systému.

Tam môže spôsobiť zápal mozgových blán alebo zápal mozgu, ktorého sprievodným javom je aj opuch spôsobujúci tlak na mozog a nervové tkanivo. Tlak môže zhoršiť alebo natrvalo poškodiť funkciu nervov a centrálneho nervového systému.

 

„Priebeh kliešťovej encefalitídy je zradný. Prvotné prejavy samy od seba ustúpia. Po bezpríznakovom období však nastupujú štyridsaťstupňové horúčky, silné bolesti hlavy, zvracanie, stuhnutie šije a ďalšie príznaky zápalu mozgu, mozgových blán a niekedy aj miechy. Účinný liek stále nemáme, zotavovanie je dlhé a nepríjemné. Preto je najlepšie chorobe predchádzať.“

Prof. MUDr. Anna Strehárová, CSc.
prednostka Infekčnej kliniky, Fakultná nemocnica v Trnave

  

Kliešťová encefalitída prebieha v dvoch štádiách

Prvá fáza pripomína chrípku

Vírus sa rozširuje z miesta uhryznutia do lymfatických uzlín a krvou sa prenáša do jednotlivých orgánov tela.

Príznaky

 

  teplota   nevoľnosť
  bolesti hlavy   bolesti svalov
  únava  

 

Druhú fázu sprevádza zápal mozgu

Vírus začne útočiť na nervový systém a mozog. Vzniká zápal mozgu a často aj zápal mozgových blán. Približne tretina pacientov infikovaných kliešťovou encefalitídou trpí príznakmi encefalitídy – vysokými teplotami, neznesiteľnými bolesťami hlavy, kŕčmi alebo ochrnutím.

Väčšina pacientov vyzdravie, časť z nich však znáša aj po vyliečení trvalé následky ochorenia.

 

až 58 %   

pacientov trpí post-encefalitickým syndrómom (nešpecifické poruchy
neurologického charakteru – obrna, hluchota, poruchy správania atď.)

26 až 46 %

pacientov má dlhodobé následky

10 %

pacientov trpí trvalým ochorením chrbtice

  

Priebeh ochorenia u detí býva miernejší, no štúdie poukazujú na to, že ani pri deťoch nie sú trvalé následky výnimkou. Deťom hrozí rovnako ako dospelým riziko chronickej bolesti hlavy, zhoršenej pamäte, únavy, podráždenosti a problémov so sústredením.

Stiahnuť brožúru v PDF

 

Výskyt kliešťovej encefalitídy

Výskyt na 100 000 obyvateľov podľa okresov za roky 2011 – 2014

 Zdroj: EPIS, ÚVZ SR

 

 

Zdroj: EPIS, ÚVZ SR

 

Liečba

Na kliešťovú encefalitídu neexistuje liek. Pacienti bývajú obvykle hospitalizovaní na infekčnom oddelení až počas druhej fázy ochorenia a podstupujú iba symptomatickú liečbu – liečbu príznakov. Musia byť pod stálym dozorom, pretože vyžadujú intenzívnu starostlivosť.

Diagnóza kliešťovej encefalitídy sa potvrdzuje vyšetrením s názvom lumbálna punkcia, pri ktorom doktori pomocou špeciálnej ihly napichnú miešny kanál a pacientovi odoberú mozgomiešny mok. Už toto vyšetrenie môže pacientovi priniesť úľavu, keďže zmierni tlak na mozog, spôsobený opuchom.

Pacient dostáva lieky na tíšenie bolesti hlavy, lieky proti opuchu mozgu a proti teplote.

Viac o liečbe

Stiahnuť brožúru v PDF